Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Ľahké letné jedlá: 6 sviežich chuťoviek nielen pre vegetariánov

Redakcia

Rýchle, jednoduché a ľahko stráviteľné – presne také sú pokrmy, ktoré sú ideálne do teplých letných dní. Konzumovať ich však môžete celoročne a sme si istí, že nasledujúca šestica si vás získa na plnej čiare.

cuketova polievka
Zdroj: Tatiana Gernátová, NABITÁ KUCHÁRKA
13. JUL 2023

Počas horúcich letných dní sa často cítime unavení a dehydrovaní. Ľahké letné jedlá zamerané na zeleninu a bielkoviny sú osviežujúce a výživné. Obsahujú väčšie množstvo vody a nutrične bohaté zložky, vďaka ktorým sa cítime viac „fresh“. Aké ďalšie benefity nám prinesú?

Ľahšie trávenie

Teplo môže spomaľovať trávenie, preto môže byť pre organizmus ťažké stráviť ťažké jedlá obsahujúce veľa mäsa. Ľahšie jedlá zamerané na čerstvé ovocie, zeleninu, celozrnné obilniny a ľahké bielkoviny (ako napríklad strukoviny), sú pre tráviaci systém menej náročné a prispievajú k lepšiemu tráveniu.

Viac vitamínov a minerálov

Ľahké letné jedlá bez mäsa často obsahujú väčšie množstvo čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Tieto živiny nám pomáhajú udržiavať si energiu, posilňujú imunitný systém a chránia organizmus pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Rozmanitosť chutí

Letné jedlá obvykle obsahujú sezónne potraviny, ktoré nám prospievajú, toto obdobie prináša bohatstvo sezónnych plodín a čerstvých prísad. Ovocie a zelenina majú v tomto období výbornú chuť a textúru, preto je leto ideálnym časom na objavovanie nových chutí a kombinovanie rôznych prísad, vďaka ktorým docielime zaujímavé a chutné pokrmy. Poďte skúsiť skvelé jedlo z nášho výberu aj vy!

Prečítajte si aj: 7 fit šalátov pre odľahčenie a spestrenie jedálnička

Gazpacho - zdravé osvieženie pre horúce dni

Pre jedného polievka, pre iného drink či smoothie. Zdravé gazpacho máte hotové za pár minút!

Gazpacho - zdravé osvieženie pre horúce dni

Prejsť na recept

Svieži fit šalát s avokádom

Ľahké, výživné a rýchlo hotové jedlo na letné dni zo šošovice, avokáda a šampiňónov.

Fit šalát s avokádom

Prejsť na recept

Cuketovo-parmezánové placky

Chutné a chrumkavé placky, ktoré môžete servírovať samostatne alebo ich vložiť do kvalitnej žemle a mať zdravú a výživnú desiatu, obed či večeru.

Cuketovo-parmezanove placky_640x360

Prejsť na recept

Pestré špagety bez varenia

„Ak chcete získať z rýchleho jedla čo najviac výživných látok, zjedzte ho v surovom stave. Nehovorím o mäsitom obede, ale o raw strave. Teda jedle, ktoré je upravované maximálne do 42 °C," vraví Henrieta Peškovičová v knihe ZDRAVÉ RÝCHLOVKY.

raw cestoviny

Prejsť na recept

Cuketová polievka s červenou šošovicou

Jednou z možností, ako dostanete do tela potrebnú dávku zeleniny a proteínov je ich využitie v polievke. Vyskúšať môžete napríklad nasledujúcu s cuketou a červenou šošovicou, ktorá nielenže skvele chutí, ale vás aj zasýti na dlhšie obdobie.

Cuketova polievka s cervenou sosovicou

Prejsť na recept

Cícerové placky „socca“ v slovenskom prevedení

Výživné placky bez múky – tradičný recept z Ligúrie – presne také sú placky z cícerovej múky, olivového oleja, vody a soli z knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY. 

Cícerové placky

Prejsť na recept

Ďalšie chutné a rýchle inšpirácie na fit recepty (nielen) bez mäsa nájdete v našom portfóliu. Vyberte si z jedál v obľúbených kuchárskych knihách z produkcie Supershape. Nájdete v nich jednoduché a pritom výborné jedlá do 30 minút od top slovenských trénerov a známych osobností zo sveta cvičenia a zdravia.

knihy-kucharky


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ľahké letné jedlá: 6 sviežich chuťoviek nielen pre vegetariánov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.