TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

VIDEO: Ako uvariť výbornú krémovú polievku za pár minút

redakcia

V Škole zdravého varenia dnes vytvoríme niečo, čo si doma môžete pripraviť často a rýchlo. Je to výživná zeleninová krémová polievka, ktorú uvaríme bez toho, aby sme ju zahusťovali múkou, alebo smotanou.

VIDEO: Ako uvariť výbornú krémovú polievku za pár minút
Zdroj: Simona Hulmanová, ŠKOLA ZDRAVÉHO VARENIA
25. MAR 2021

Základom novej polievky je buď cibuľa, alebo pór. Očistíme ho, nakrájame na kolieska a necháme trošku spražiť na masle ghee, alebo na oleji. Maslo ghee dodáva jedlám naozaj vynikajúcu chuť.

Pór neskôr, keď polievku rozmixujeme, vytvorí práve tú krásnu krémovú konzistenciu. Nepoužívajte však pór vo veľmi veľkých kúskoch, lebo v jedle trošku cítiť jeho vlásočnice. Deťom to zvykne vadiť. Preto pór pokrájajte na drobné kúsky.

Kým sa pór spraží, nakrájame si batát. Možno ho poznáte, je to sladký zemiak, ktorý na rozdiel od klasických zemiakov má nízky glykemický index. To znamená, že energiu v tele drží po dodaní dlhšie, nespôsobuje výkyv v glykémii.  Zostanete po ňom sýty dlhšie po najedení, nevyhladnete tak rýchlo ako z bežných zemiakov. Batát sa odporúča aj pre diabetikov.

S batátom viete urobiť pečené zemiaky, alebo ho pridať do polievky na zahusťovanie. Pridajte ho k póru. Postupne pridávajte najskôr tie suroviny, ktoré sú najtvrdšie, a ktoré sa potrebujú trošku dlhšie podusiť alebo uvariť.

Pridajte nakrájané cukety. Tie sa potrebujú variť najmenej, aj preto, aby sme zachovali čo najviac živín. Práve cuketa je skvelá v tom, že má veľa vitamínov, aj veľa vody.

Napokon dolejeme vodu, opatrne, tak, aby sme ju mali jemne nad povrchom zeleniny. Aby v nej zelenina neplávala, pretože ku koncu budeme mixovať a potom by bola polievka redšia. Takže ak chcete redšiu polievku, pridajte viac vody.

Aby sme dosiahli v tejto polievke vyššiu sýtosť, použijeme červenú šošovicu, ktorá obsahuje aj bielkoviny. Strukoviny sú veľmi zdravé. Perfektne vplývajú na našu mikroflóru. Aj červenou šošovicou vynikajúco zahustíte polievku – opäť závisí od toho, akú hustotu chcete dosiahnuť. V tomto recepte sme jej pridali 70 až 80 gramov.

Úplne nakoniec pridáme cesnak. Aby sme vitamíny, ktoré v sebe má zachovali. Môžete ho nakrájať, alebo prelisovať. Pridáme aj trošku soli, červenej papriky, môžete aj trošku tekvicového oleja alebo bylinky.

A môžeme polievku rozmixovať a naberať.

Odporúčame používať: Ghee, maslový tuk, 180 g - Ghee od dmBio je bezvodý mliečny tuk podľa tradičného ajurvédskeho varného procesu. Prečistené maslo sa vysoko zahrieva a je preto vhodné na varenie, restovanie, vyprážanie a pečenie. Dodá jedlu lahodnú, jemnú chuť.

Maslo Ghee, dmBio

Odporúčame používať: dmBio červená šošovica. Je ideálna na prípravu polievok, indických pokrmov (dál a karí), ako aj na prípravu pyré či pomazánok.

Červená šošovica od dmBio

Prečítajte si tiež:

VIDEO: Ako rýchlo uvariť chutný obed v štyroch fit variantoch


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - VIDEO: Ako uvariť výbornú krémovú polievku za pár minút

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

peter.rabada
peter.rabada
 25.3.2021 11:46

Dobry den,

kolko ste pouzili cukiet pre tento recept ? Cuketu nejako cistite (supete / vyberate duzinu zo stredu)?

Dakujem za odpoved