Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

VIDEO: Ako rýchlo uvariť chutný obed v štyroch fit variantoch

redakcia

Variť chutne a zdravo je jednoduchšie než si myslíte. Presvedčíme vás o tom v Škole zdravého varenia. Napríklad nasledujúce hlavné jedlo, zeleninové kari, pripravíte doslova za pár minút, a to vo variantoch s ryžou, bulgurom, quinoou či cestovinami.

Jana Simkovic_Skola zdraveho varenia
Zdroj: Simona Hulmanová, ŠKOLA ZDRAVÉHO VARENIA
28. JAN 2021

Varíme z dostupných surovín

Prvá otázka je, akú zeleninu nakúpiť. Odpovieme jednoducho - zoberte to, čo máte doma. Môže to byť mrkva, cuketa, brokolica, paprika, paradajky. Zeleninu voľte podľa chuti a podľa toho, čo chutí členom rodiny. Kombinovať môžete, ako potrebujete.

Myslite len na to, že čím je zelenina tvrdšia, tým skôr ju pridávajte do hrnca, aby sa dlhšie varila. V našom prípade začíname cibuľou - nemusíte ju krájať nadrobno, postačí aj na väčšie kúsky, ale opäť to záleží od toho, čo vám chutí. Niektorí ľudia hrubé kúsky cibule nemajú radi.

Jednoduchá príprava za pár minút

Do hrnca dáme rozpustiť maslo ghee - dodáva pokrmom veľmi dobrú chuť. Potom pridáme cibuľu a opražíme ju. Postupne pridávame zeleninu, pričom dolievame vody, koľko potrebujeme. Ak chceme mať trochu omáčky, pridáme menej vody, ak viac, pridáme viac vody - pozor len na to, aby ste jej nenaliali naraz veľa, pretože z jedla urobíte zeleninovú polievku. Lepšie je pridávať vodu postupne, ako dopĺňame do hrnca nakrájanú zeleninu. Vždy po doplnení surovín hrniec zakryjeme pokrievkou a dusíme.

Zelenina, ktorú pridáme, ovplyvňuje výživovú hodnotu aj konzistenciu jedla. Napríklad ak pridáme cuketu, ktorá obsahuje nielen veľa vlákniny ale aj vody, jedlo ňou zjemníme.

Ak chceme do jedla pridať aj bielkoviny (proteíny) môžeme zvoliť tofu (vo variante bez mäsa), prípadne aj chudšie kuracie mäso. Dobrým zdrojom bielkovín sú aj strukoviny - nielen tie klasicky známe ako sú šošovica a fazuľa, ale napríklad aj cícer, mungo fazuľky, bôb. Bielkoviny sú úžasné v tom, že majú sýtiacu schopnosť a potrebujú ich veľa najmä ľudia, ktorí športujú - bielkoviny totiž vyživujú svaly. Nezabudnite pridať cesnak. Ideálne pridať ho ku každému nesladkému jedlu.

Na záver pridáme do zeleniny kari korenie. Podľa chuti. Pokiaľ chcete mať kari hutnejšie, môžete pri konci varenia pridať kokosovú smotanu a nechať chvíľu povariť.

Ak máme k dispozícii čerstvé bylinky, pokrájame ich nadrobno a pridáme. Do nášho zeleninového kari nadrobno nasekáme petržlenovú vňať, bazalku a pažítku.

Odporúčame používať: Ghee, maslový tuk, 180 g - Ghee od dmBio je bezvodý mliečny tuk podľa tradičného ajurvédskeho varného procesu. Prečistené maslo sa vysoko zahrieva a je preto vhodné na varenie, restovanie, vyprážanie a pečenie. Dodá jedlu lahodnú, jemnú chuť.

Maslo Ghee, dmBio

Rôznorodá príloha, ktorá dodá chuť

K zeleninovému kari sa hodí príloha. Môžeme si ho dať s bulgurom, quinoou, cestovinami aj ryžou. Vyberieme podľa chuti.

Pokiaľ máte problém s lepkom, zvoľte quinou alebo ryžu. Pokiaľ nie, vyberte napríklad bulgur, ktorý má orieškovú chuť a je veľmi chutný aj zdravý. Alebo si pripravte celozrnné či cícerové cestoviny.

Vo videu si ukážeme, ako sa varí bulgur, pretože ten je menej známou prílohou. Je to vlastne jednoduché - premyjeme ho vodou, dáme do hrnca a zalejeme vodou tak, aby bola kúsok nad bulgurom - aby kým sa bulgur uvarí, voda sa postupne vyparila a nemuseli sme ho na záver cediť. Bulgur varíme 10-12 minút pod pokrievkou.

Bulgur vieme dochutiť obyčajným maslom alebo maslom ghee (ak nechcete laktózu). Pridáme ho na záver do uvareného bulguru, zamiešame a trošku posolíme.

A zdravý obed či večera je hotová!

Odporúčame používať: dmBio Bulgur, 500 g - Je ideálny ako príloha alebo ako prísada do orientálnych jedál, šalátov, polievok, nákypov a dezertov. Predvarený bulgur je vyrobený z tvrdej pšenie a používa sa hlavne v orientálnej kuchyni. Obilnina sa servíruje ako príloha k zelenine ako aj ku korenistým mäsovým pokrmom a veľmi chutná je dusená, namáčaná alebo ako exotický šalát.

Bulgur, dmBio

Odporúčame používať: dmBio Quinoa, 500 g - Túto potravinu možno pripraviť na slano aj sladko. Skvele chutí v šalátoch, ako príloha k mäsu, tofu, zaliata bielym jogurtom, arašidovým maslom a podobne. Nevyžaduje náročnú prípravu a jednoducho ju dochutíte. Je bohatá na aminokyseliny, ktoré si organizmus nedokáže vyprodukovať sám, preto musia byť dodávané z externých zdrojov, ďalej na vitamíny skupiny B, vitamín E, železo či vápnik.

dm quinoa

Odporúčame používať: dmBio Špaldové špirály, 500 g - Špalda je bohatá na vlákninu, ktorá prospieva tráviacemu systému a má jemnú oriešková chuť. Cestoviny sa vyrábajú podľa tradičnej receptúry, sú bio, vegan a s certifikátom Naturland.

dmBio Spaldove Spiraly_Cestoviny

Odporúčame používať: dmBio Dlhozrnná ryža natural, 1000 g - Po zbere je len šetrne očistená, nie je olúpaná, tým si zachováva všetky výživové hodnoty. Je klasikou medzi ryžami. Dlhozrnná ryža je vhodná ako príloha k mäsovým, zeleninovým a rybím pokrmom.

dmBio Dlhozrnná ryža natural

Prečítajte si tiež:

VIDEO: Ako uvariť výbornú krémovú polievku za pár minút


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Ako rýchlo uvariť chutný obed v štyroch fit variantoch

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.