Recepty z „plazivej zeleniny“ – cuketa, patizón, baklažán
Milé, chutné, zdravé a vhodné na všestrannú úpravu - i takto môžeme charakterizovať rozličné druhy tekvicovej zeleniny.Pripravte si spolu s nami ľahký obed či večeru z cukety, patizónu a baklažánu.
V letných mesiacoch sa s akousi vrodenou prirodzenosťou snažíme konzumovať viac ovocia a zeleniny. Pohľad na zvodné farby, tvary ovocných a zeleninových plodov v nás evokuje neodolateľnú chuť zahryznúť sa.
K obdobiu prázdnin, dovoleniek a oddychu patria aj pochúťky z „plazivej zeleniny“. Dnes vám predstavíme jednoduché, chutné, zdravé recepty z cukety, patizónu a baklažánu. Prezradíme vám i hlavné zdravotné prínosy a obsah výživných látok.
Cuketa – ideálna pochúťka pri diétnych režimoch, ktorá dodáva vitamíny i minerály
Cuketa je známa minimálnou kalorickou hodnotou, nízkym obsahom sacharidov a skvelým zložením. V cukete je v hojnom množstve zastúpený vitamín C, hoci je potrebné zohľadňovať skutočnosť, že pri tepelnej úprave dochádza k stratám tohto vitamínu. Za pozornosť stojí obsah vitamínov A, K, E, skupiny B a minerálov v podobe vápnika, horčíka, mangánu a draslíka. Vďaka dokonalému zastúpeniu vitamínov a minerálov je cuketa prostriedkom posilnenia imunitného a srdcovo-cievneho systému, pomáha udržiavať zdravie pokožky, očí a dýchacieho ústrojenstva.
Recept 1 - Chrumkavá cuketová pochúťka s ovčím syrom
Chrumkavé cuketové kolieska sa hodia ako predjedlo alebo pohostenie pre nečakanú návštevu, pretože príprava je rýchla a jednoduchá.
Suroviny: cuketa, soľ, korenie, sušené rajčiny, čerstvá pažítka, olivový olej, ovčí syr
Postup: Cuketu umyjeme, nakrájame na kolieska, osolíme a okoreníme. Na každý plátok cukety naukladáme sušenú paradajku a kúsok ovčieho syra. Dozdobíme posekanou pažítkou a pokvapkáme olivovým olejom.
Patizón pomáha pri problémoch so srdcom a obličkami
Patizón, podobne ako cuketa, je pomocníkom pri dodržiavaní diétnych režimov, pretože disponuje nízkym množstvom kalórií. Z hľadiska výživy je na obsah živín o niečo skromnejší ako napríklad cuketa. Konzumácia patizónov sa odporúča ľuďom, ktorí trpia srdcovými a obličkovými problémami, pretože obsahuje minimum sodíka. Bielučký patizón je vhodný aj pre ľudí s diabetom.
Recept 2 - Zapekaný patizón so zeleninou
Suroviny: 1 veľký patizón, 4 vajíčka, kyslá smotana, soľ, korenie, olej
Postup: Očistený patizón nakrájame na vzhľadné kúsky a naukladáme na olejom vymastený pekáč. Osolíme, okoreníme podľa chuti a vložíme do rozohriatej rúry. Po zmäknutí patizón polejeme rozmixovanými vajíčkami, ktoré sme zmiešali s kyslou smotanou a dochutili. Pečieme dovtedy, kým jedlo nezíska zlatistý nádych. Podávame s ľubovoľnou zeleninou, ktorú pokvapkáme olivovým olejom.
Baklažán zasýti, chráni pred rakovinou a udržuje zdravie srdca
Fialovo-modrá farba je u zeleninových plodov pomerne zriedkavá. Originálny vzhľad dodáva baklažánom neopísateľnú záhadnosť. Čaro baklažánov znásobuje výborná chuť a všestranná použiteľnosť. Sú bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín C, železo a vlákninu. Baklažán disponuje aj zastúpením medi, mangánu, draslíka, síry a vápnika. Tmavofialová tekvička je schopná znižovať hladinu cholesterolu v krvi a priaznivo ovplyvňovať zdravie srdca.
Recept 3 - Dusený baklažán s cesnakom
Suroviny: baklažán, cesnak, olivový olej, koreniny podľa chuti
Postup: Baklažán najskôr očistíme a pokrájame na primerané plátky. Na rozpálenej a olejom vymastenej panvici kúsky dochuteného baklažánu sprudka opečieme. Podlejeme vodou a pomaly dusíme rovnomerne z oboch strán. Pred dokončením každý plátok dochutíme roztlačeným cesnakom.
Recepty z cukety nájdete aj v elektronickej kuchárke Zdravé desiate nielen pre deti. Inšpirovať ss môžete 50- timi chutnými a zdravými receptami nielen na desiatiu.