Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Antioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosť

Je dôležitým antioxidantom, ktorý má obrovský význam aj pre športujúcich ľudí. Chráni svaly a má vplyv aj na samotný výkon. 

Antioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosť
22. JUN 2015

Selén plní v ľudskom tele veľa dôležitých funkcií. Keďže je jedným z významných antioxidantov, obmedzuje činnosť škodlivých voľných radikálov. Tie sú zodpovedné za poškodzovanie buniek a následný vznik zdravotných ťažkostí. Nedostatok selénu v ľudskom organizme vedie aj k poškodzovaniu svalov, srdce nevynímajúc. „Ide o stopový prvok, ktorý zohráva úlohu pri rôznych metabolických procesoch organizmu. Pre športovca je dôležitý najmä pri znižovaní oxidatívnej záťaže svalov, teda chráni svaly pred poškodením. Z niektorých výskumov vyplýva, že nedostatok antioxidantov môže znížiť priamo výkon športovca. Preto je vhodné mať dostatočné zastúpenie selénu v potravinách, ktoré človek konzumuje a to najmä pri vysokej fyzickej záťaži, aby nedochádzalo k rýchlemu opotrebovaniu a poškodeniu svalových tkanív, ktoré sú pri fyzickej aktivite jednou z najviac namáhaných častí organizmu,“ vysvetľuje funkcie dôležitého stopového prvku výživový poradca Ing. Libor Javro.

Pri deficite selénu je oslabená imunita, človek je náchylnejší na vznik vírusových a infekčných ochorení. Selén má vplyv aj na potenciu a zvyšuje riziko vzniku vývojových chýb u nenarodených detí. Okrem toho spolu s vitamínom E pôsobí aj ako ochranca ľudského organizmu pred srdcovocievnymi a rakovinovými ochoreniami.

Selén chýba aj Slovákom

Selén je nedostatočne zastúpený aj v našich jedálnych lístkoch, a preto je jeho príjem sledovaný aj v rámci Programu ozdravenia výživy SR. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je odporúčaná denná dávka selénu 50-200 mikrogramov s ohľadom napríklad na vek, zdravotný stav či mieru fyzickej aktivity. Podľa štatistík však prijmeme oveľa menšie množstvo, ako organizmus potrebuje.

Množstvo selénu môžeme ovplyvniť konzumáciou vhodných živočíšnych a rastlinných potravín. Je tu však problém, ktorý sa týka hlavne vegánov a vegetariánov. Obsah selénu môže byť v rastlinných zdrojoch rozličný preto, lebo sa do nich dostáva z pôdy. A naša pôda je na selén v porovnaní s inými krajinami pomerne chudobná. Aj preto sú jednou z najviac ohrozených skupín, čo sa týka deficitu selénu v organizme, vegetariáni a vegáni.

V každom prípade by sme sa mali snažiť jesť čo najpestrejšiu stravu. Selén sa nachádza napríklad v rybách (tuniak, sardinky), hubách, mäse, vajíčkach, orechoch (brazílske), semenách, zelenine (brokolica, cesnak, cibuľa, špargľa, špenát) i obilninách.

Ak to nepostačuje a prejavujú sa príznaky nedostatku, ako napríklad únava, poruchy imunitného systému, svalová slabosť či kožné problémy, je dobré zvážiť užívanie výživových doplnkov. Jednou z možností sú aj vitamíny v spreji, ktoré okrem selénu obsahujú aj ďalšie vitamíny, minerály či stopové prvky. Využite akciu a lietajúce vitamíny si môžete teraz zakúpiť výhodne so zľavou exkluzívne na www.fitlekaren.sk

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: flickr.com

Odporúčame: Lietajúce vitamíny na imunitu SPLASHIMMUN SPREJ. Zakúpite na www.lietajucevitaminy.sk

lietajúce vitamíny

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémovDeficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov

Zinok je jedným zo stopových prvkov, ktoré sú v organizme športovcov nízko zastúpené. 

 

Športovci pozor! vitamín c je potrebný pre zdravé kosti i kĺbyŠportovci pozor! Vitamín C je potrebný pre zdravé kosti i kĺby

Vitamín C ovplyvňuje aj zužitkovanie minerálov i aminokyselín.

 

Aj športovci trpia deficitom vitamínu a. odnesie si to aj imunitaAj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to i imunita

Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Antioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.