Vyformuj sa do plaviek za 28 dní­ v BIKINI VÝZVE

Antioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosť

Je dôležitým antioxidantom, ktorý má obrovský význam aj pre športujúcich ľudí. Chráni svaly a má vplyv aj na samotný výkon. 

Antioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosť
22. JUN 2015

Selén plní v ľudskom tele veľa dôležitých funkcií. Keďže je jedným z významných antioxidantov, obmedzuje činnosť škodlivých voľných radikálov. Tie sú zodpovedné za poškodzovanie buniek a následný vznik zdravotných ťažkostí. Nedostatok selénu v ľudskom organizme vedie aj k poškodzovaniu svalov, srdce nevynímajúc. „Ide o stopový prvok, ktorý zohráva úlohu pri rôznych metabolických procesoch organizmu. Pre športovca je dôležitý najmä pri znižovaní oxidatívnej záťaže svalov, teda chráni svaly pred poškodením. Z niektorých výskumov vyplýva, že nedostatok antioxidantov môže znížiť priamo výkon športovca. Preto je vhodné mať dostatočné zastúpenie selénu v potravinách, ktoré človek konzumuje a to najmä pri vysokej fyzickej záťaži, aby nedochádzalo k rýchlemu opotrebovaniu a poškodeniu svalových tkanív, ktoré sú pri fyzickej aktivite jednou z najviac namáhaných častí organizmu,“ vysvetľuje funkcie dôležitého stopového prvku výživový poradca Ing. Libor Javro.

Pri deficite selénu je oslabená imunita, človek je náchylnejší na vznik vírusových a infekčných ochorení. Selén má vplyv aj na potenciu a zvyšuje riziko vzniku vývojových chýb u nenarodených detí. Okrem toho spolu s vitamínom E pôsobí aj ako ochranca ľudského organizmu pred srdcovocievnymi a rakovinovými ochoreniami.

Selén chýba aj Slovákom

Selén je nedostatočne zastúpený aj v našich jedálnych lístkoch, a preto je jeho príjem sledovaný aj v rámci Programu ozdravenia výživy SR. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je odporúčaná denná dávka selénu 50-200 mikrogramov s ohľadom napríklad na vek, zdravotný stav či mieru fyzickej aktivity. Podľa štatistík však prijmeme oveľa menšie množstvo, ako organizmus potrebuje.

Množstvo selénu môžeme ovplyvniť konzumáciou vhodných živočíšnych a rastlinných potravín. Je tu však problém, ktorý sa týka hlavne vegánov a vegetariánov. Obsah selénu môže byť v rastlinných zdrojoch rozličný preto, lebo sa do nich dostáva z pôdy. A naša pôda je na selén v porovnaní s inými krajinami pomerne chudobná. Aj preto sú jednou z najviac ohrozených skupín, čo sa týka deficitu selénu v organizme, vegetariáni a vegáni.

V každom prípade by sme sa mali snažiť jesť čo najpestrejšiu stravu. Selén sa nachádza napríklad v rybách (tuniak, sardinky), hubách, mäse, vajíčkach, orechoch (brazílske), semenách, zelenine (brokolica, cesnak, cibuľa, špargľa, špenát) i obilninách.

Ak to nepostačuje a prejavujú sa príznaky nedostatku, ako napríklad únava, poruchy imunitného systému, svalová slabosť či kožné problémy, je dobré zvážiť užívanie výživových doplnkov. Jednou z možností sú aj vitamíny v spreji, ktoré okrem selénu obsahujú aj ďalšie vitamíny, minerály či stopové prvky. Využite akciu a lietajúce vitamíny si môžete teraz zakúpiť výhodne so zľavou exkluzívne na www.fitlekaren.sk

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: flickr.com

Odporúčame: Lietajúce vitamíny na imunitu SPLASHIMMUN SPREJ. Zakúpite na www.lietajucevitaminy.sk

lietajúce vitamíny

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémovDeficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov

Zinok je jedným zo stopových prvkov, ktoré sú v organizme športovcov nízko zastúpené. 

 

Športovci pozor! vitamín c je potrebný pre zdravé kosti i kĺbyŠportovci pozor! Vitamín C je potrebný pre zdravé kosti i kĺby

Vitamín C ovplyvňuje aj zužitkovanie minerálov i aminokyselín.

 

Aj športovci trpia deficitom vitamínu a. odnesie si to aj imunitaAj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to i imunita

Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Antioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3354
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.