Pijete dostatočne? Overte si, či netrpíte príznakmi dehydratácie
Určite si mnohí z vás všimli, že leto nás začalo plnými dúškami opájať pohodovou atmosférou na kúpaliskách, športoviskách, pri opaľovaní, ale zároveň nám horúce slnko sťažuje bežný pracovný deň.
Sme spomalení, miestami unavení, boli nás hlava. Aj toto je dôsledok príliš vysokej aktivity slnka. A možno sme len dehydrovaní, aj keď sa nám zdá, že vodu pijeme stále.
V uzavretých priestoroch kancelárií, doma, v školách, v ktorých je stály chlad, si často neuvedomujeme, že naše telo potrebuje dodať vodu. Sme slepí voči príznakom dehydratácie a tým naše telo vystavujeme potencionálnym zdravotným rizikám ešte výraznejšie. Aké sú príznaky dehydratácie?
1. Pach z úst
Je ľahké zabudnúť piť vodu počas rušného pracovného dňa, ale na jeho konci to vaše okolie pocíti za vás: môže sa dostaviť nepríjemný pach z úst. Sliny majú významné antibakteriálne účinky. Keď ste dehydrovaní, zníži sa množstvo slín v ústach a to umožní baktériám množiť sa, a to má za následok pach z úst. Pite teda vodu pravidelne nielen pre svoje dobro, ale aj pre dobro svojho okolia.
2. Túžite po sladkom
Dehydratácia sa môže maskovať ako hlad, obzvlášť ako túžba po cukre. Dochádza k tomu v prípade, že ste boli trénovať. Keď cvičíte dehydrovaní, môžete použiť glykogén, sacharid v tele, rýchlejším tempom a tým znížite zásoby tohto glykogénu rýchlejšie. Takže akonáhle dokončíte tréning, budete pravdepodobne túžiť viac po sacharidoch, ktoré vám pomôžu doplniť úrovne glykogénu a pripraviť telo na ďalšiu záťaž.
3. Znížený výkon na tréningu
Dokonca aj mierna dehydratácia ovplyvňuje schopnosť plného sústredenia na tréning. 2-percentná úroveň dehydratácie v tele spôsobuje pokles o 10 % zo športového výkonu. A čím dehydrovanejší budete, tým horší výkon dosiahnete. Vaše vnímanie námahy pri bežnej tréningovej záťaži bude teda omnoho vyššie.
4. Vaša pokožka je suchšia
Udržať si zdravú a žiariacu pokožku vyžaduje dostatok pitnej vody. Je to pre vás to najlepšie pre hydratáciu kože zvnútra, nielen z vonkajšieho prostredia krémami. Treba si preto upraviť príjem vody. Pokiaľ pracujete vo vonkajšom prostredí každý deň, alebo pijete veľa kávy, potom budete musieť piť viac. Tréningy a kofeín sú tiež diuretikum, ktoré vás môžu zvnútra vysúšať.
5. Znížená schopnosť viesť vozidlo
Len málo vecí je tak nepríjemných, ako uviaznuť v dopravnej zápche alebo byť na dlhej ceste, keď potrebujete použiť toaletu. Logicky dáva zmysel, aby ste pred dlhšou cestou nepili vodu. ALE treba uviesť, že počet chýb za volantom sa môže počas dvojhodinovej jazdy autom zdvojnásobiť, keď ste dehydrovaní. Môže to mať podobný efekt ako riadenie vozidla v stave opitosti. Preto pre vašu bezpečnosť, zdravie a bezpečnosť ostatných vo vozidle nie je vhodné vyhýbať sa pitiu vody počas dlhej cesty autom alebo v zápchach.
6. Ste unavenejší
Popoludňajší útlm môže mať súvislosť s dehydratáciou. Keď ste dehydratovaní, môže vám klesnúť krvný tlak, zvýšiť sa srdcová frekvencia a prietok krvi do mozgu sa spomaľuje: to môže spôsobiť únavu. Nedostatok vody vo svaloch tiež spôsobuje väčšiu námahu a svalovú bolesť.
7. Zlá nálada
Necítite sa dobre? Skúste vypiť pohár vody a vaša nálada sa môže zmeniť k lepšiemu. Neurologické účinky dehydratácie môžu spôsobiť istú podráždenosť. Zlá nálada teda môže byť tiež istým príznakom dehydratácie, aj keď ju necítime. Môže sa to vyriešiť pohárom vody izbovej teploty.
8. Dostávate svalové kŕče
Nedostatok vody spôsobuje zníženie krvného obehu, ktorý môže spôsobovať svalové kŕče. Telo si totiž chráni svoje životne dôležité orgány, tak presunie telovú tekutinu preč zo svalov a zo všetkého, čo nie je primárne dôležité. Svalové kŕče môžu byť veľmi bolestivé, na pocit je daný sval ťažší ako obvykle. Zmeny v pomeroch sodíka a draslíka vďaka poteniu môžu tiež prispievať ku kŕčom.
9. Pocit závratu
Spolu so svalmi je spomalený krvný obeh aj v mozgu, ak máte nízky príjem vody, a teda môžete pociťovať závraty. Okrem toho mierna dehydratácia môže ovplyvniť schopnosť prijať správne kognitívne rozhodnutia a môžete sa cítiť zmätene.
10. Nepríjemná bolesť hlavy
Dehydratácia môže spôsobiť bolesť hlavy niekoľkými rôznymi spôsobmi. Nedostatok vody ovplyvňuje hladinu serotonínu, to môže vyvolať bolesť hlavy. Okrem toho znížený krvný obeh v mozgových cievach, spôsobený zníženou hydratáciou, spôsobuje tupé bolesti a dokonca plnohodnotné migrény. Skúste teda nabudúce namiesto tabletky vypiť pohár vody a možno vám to pomôže bez zbytočnej chémie.
Ako by mal vyzerať pitný režim športovca
Pre maximálny športový výkon je nevyhnutná hydratácia počas výkonu, ale aj počas celého dňa. Aby športovec podával optimálny výkon, musí byť adekvátne zavodnený. Stačí, že počas cvičenia dôjde k strate iba 2 % telesnej hmotnosti (jednoducho ich vypotíme) a dôjde k zásadnému poklesu krvného tlaku. V tú chvíľu začne srdce pracovať oveľa výdatnejšie, aby dostalo krv do obehu. To môže viesť až k zlyhaniu srdca alebo dokonca infarktu. Čo však mnohí športovci zažívajú oveľa častejšie, a malo by to pre nich byť varovným signálom, sú svalové kŕče a veľká únava. V tú chvíľu je jasné, že niečo zanedbali a rozhodne to už nedoženú. Potom je potrebné športovú aktivitu okamžite ukončiť.
Koľko vody je teda vhodné vypiť?
Ideálna rada neexistuje. Každý totiž stráca počas športovej záťaže v rôznom prostredí iné množstvo tekutín. Dám vám však dve rady, ako posúdiť, koľko by ste toho mali počas a po záťaži vypiť:
- Skúste sledovať množstvo a farbu svojej moču. Veľké množstvo svetlého moču znamená, že je všetko v poriadku, že u vás rozhodne dehydratácia nehrozí. Naopak, tmavý, koncentrovaný moč, ktorého je veľmi málo, môže byť príznakom dehydratácie. Okamžite je potrebné doplniť tekutiny.
- Odvážte sa pred a po záťaži. Strata hmotnosti totiž vždy pramení zo straty tekutín pri záťaži. Ideálne je vážiť pred aj po záťaži rovnako, to by znamenalo, že tekutiny dopĺňate uvážene a dehydratácia nehrozí. Úbytok na váhe potom značí, že by ste mali piť viac, prírastok, že tekutiny môžete mierne obmedziť.
Čo konkrétne piť? Ideálne čistú vodu?
Ako to je s alkoholom, kávou a čajom? Zbavovať sa týchto nápojov nemusíte, stačí, keď ich úmerne obmedzíte. Ak ste športovci, v určitom momente sa dostanete v podstate k nulovej konzumácii alkoholu. Jedna káva dopoludnia vám neuškodí, aspoň vás prebudí a naštartuje do celého dňa a teplý čaj po behu alebo večer pôsobí blahodarne. V určitom pomere môžete (menej ako 1/3) čistú vodu nahradiť za neochutenú minerálnu vodu.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
6 letných smoothies, ktoré osviežia a dodajú energiu
Aká dôležitá je voda pre naše telo?
Ľudské telo tvorí 70 percent vody a zvyšok tuhé látky.
Pitný režim je nevyhnutnosťou počas celého dňa.
Diskusia k článku - Pijete dostatočne? Overte si, či netrpíte príznakmi dehydratácie
Nový príspevok
Ahojte, snažím sa piť pravidelne a veľa ale kedže ja som často smädná, tak nie je pre mna ťažké dodržovať pitný režim. Ked sa citim vyčerpaná siahnem po Fatre, ktorá obsahuje vzácne minerálne látky a stopové prvky, bez ktorých ľudský organizmus nemôže regulárne fungovať. Ocenia ju ľudia s oslabeným organizmom pri strate tekutín a minerálov napríklad po nadmernej konzumácii jedla a alkoholu, neprimeranej fyzickej záťaži či neštandardne horúcom suchom prostredí. Poslúži ako vynikajúci nápoj pre rekreačných či vrcholových športovcov, ale aj tanečníkov, umelcov a ľudí, ktorí podávajú nadpriemerné telesné i duševné výkony.
Súvisiace články
Blog
- Príprava na preteky, ktoré sa neúprosne blížia
- Tréningy na bicykli nezanedbávam
- Cieľom mojich tréningov je byť lepšia
- Tip na cyklistické trasy na Liptove. Dávajte však pozor na medvede
- Niekedy je ľudské zhrešiť
- Blog Lucia_2.týždeň_V znamení "týždeň blbec"
- Blog Lucia_1. týždeň_Ideme na to!
- Lucia Kačová: Vyhrať pre mňa nie je najdôležitejšie
Tréning
- Tréning na stacionárnom bicykli, ktorý sa hodí v nepriaznivom počasí
- Športové aplikácie dávajú skvelú spätnú väzbu. Ktoré sa oplatí využívať?
- Panvové dno by mali precvičovať aj muži
- Cyklistický tréning začiatočníci_19. týždeň
- Cyklistický tréning začiatočníci_18. týždeň
- Ako si dať do tela silovým tréningom?
- Cyklistický tréning začiatočníci_17. týždeň
- Ako spáliť tuk pri ranných jazdách na bicykli?
Výživa
- Zapekané cukety
- Aj sladké môže byť zdravé. Skúste javorový sirup
- Zatracované tuky. Aké sú ich výhody a nevýhody?
- Kakao vás zbaví depresie a dodá pozitívnu energiu
- Prečo namáčať strukoviny, semienka, orechy a obilniny?
- Zelené smoothie s jahodami
- Spestrite si pitný režim osviežujúcimi čajmi
- Cuketa zasýti, očistí i vyživí. Je vhodná aj pri chudnutí
Inšpirácie
- Objavujeme Kysuce na bicykli. Tipy na skvelé trasy
- Privítajte jeseň na adrenalínových cyklotrasách
- Na bicykli po Gemeri. Aké cyklotrasy ponúka?
- Namiesto tabletiek joga
- Na bicykli po Ponitrí. Skvelé tipy na výlety
- Jedzte paradajky. Ochránia vás pred rakovinou
- Na bicykli po Liptove. Tipy na skvelé trasy
- Na bicykli po Šariši. Aké cyklistické trasy ponúka?