Výživná musaka s pečenými batátmi a baklažánom
Batáty nám vraj ohrievajú žalúdok, posilňujú vnútorné orgány a vďaka vysokému zastúpeniu vitamínov a minerálov sa batát nazýva aj „štartér“ imunity.
Odporúčame prečítať: Grécka musaka na vegetariánsky spôsob
Recept pre 4 – 6 osôb
Potrebujeme:
- 2 veľké sladké zemiaky (batáty)
- 1 väčší baklažán
- 1 balenie sójového granulátu (150 g)
- 1 konzervu lúpaných krájaných paradajok
- 1 veľkú polievkovú lyžicu paradajkového pretlaku
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 sójovú smotanu (200 ml)
- 100 g slaného syra (feta)
- štipka mletého muškátového orieška
- sušený bujón
- korenie, soľ, olej
- petržlenová vňať na ozdobu
Postup:
Batáty ošúpeme a nakrájame na hrubšie kolieska. Rovnako na kolieska nakrájame aj baklažán, tie ale pokojne môžu byť o niečo tenšie. Batáty aj baklažán posolíme a cca 5 minút počkáme, kým sa baklažán nezačne "potiť". Potom oba druhy zeleniny pokoreníme, pokvapkáme olejom a dáme piecť na cca 30 minút do rozohriatej rúry na 220 stupňov. Baklažán bude pravdepodobne potrebovať menej, tak naň dávajte pozor.
Medzičasom uvaríme sójový granulát podľa návodu v rozpustenom zeleninovom bujóne. Keď máme sóju hotovú, necháme ju dobre odtiecť, aby nebola príliš nasiaknutá vodou.
Na panvici na troche oleja zľahka osmažíme cesnak a pridáme krájané paradajky, 1 polievkovú lyžičku pretlaku, štipku mletého muškátového orieška a trošku soli. Keď nám paradajková zmes začne bublať, pridáme sójový granulát, dobre premiešame a necháme chvíľku odstáť. Medzičasom by sme už mohli mať hotové upečené batáty a baklažán. Môžeme sa teda pustiť do vrstvenia.
Do jénskej misy, alebo vyššieho plechu, ktorý si trošku vymastíme olejom nasledovne vrstvíme baklažán, batáty, paradajkovú zmes, baklažán, batáty a paradajkovú zmes.
Na záver všetko polejeme sójovou smotanou, do ktorej pred zaliatím rozdrobíme syr a okoreníme ju čiernym korením.
Pečieme pri 220 stupňoch cca 30 minút, alebo pokiaľ nezačne povrch chytať miestami hnedkastú farbu.
Servírujeme ozdobené čerstvou petržlenovou vňaťkou.