Tekvicová hokkaido polievka
Výhodou tekvíc hokkaido je, že v chladnejšom prostredí pivníc vydržia aj niekoľko mesiacov. Určite ste sa stretli s množstvom zaujímavých receptov tekvicových polievok, ale táto je výnimočná.
Odporúčame prečítať: Malé tekvičky hokkaido. Sú chutné a zdravé.
Potrebujeme na 3 l polievky (cca 8porcíí):
- 1 veľkú cibuľu
- 1 tekvicu hokkaido max. 1,5 kg (nešúpeme ju, iba umyjeme)
- 6 PL olivového oleja
- 4 veľké paradajky
- 2 veľké mrkvy
- 3 cm kúsok zázvorového koreňa
- 3 cm kúsok koreňa z kurkumy (ak nemáte, použite malú lyžičku sušenej mletej kurkumy)
- 1 ČL drvených horčicových semienok
- 1 ČL rasce
- 5 ks nového korenia
- 2 čerstvé bobkové listy
- hrsť čerstvých byliniek tymianu a koriandru
- 150 g čerstvého špenátu listov (môže byť novozélandský)
- cca 2l vody
- 1 ČL ľanových a sezamových semienok
- mleté čierne korenie z mlynčeka
- štipka sušeného chilli (nemusí byť)
- soľ
- hroznový panenský olej (alebo tekvicový)
Postup:
Na olivovom oleji orestujeme krátko cibuľu, spolu s drvenými horčicovými semienkami, rascou a očistenou kurkumou. Použila som čerstvú, ale môžete dať aj sušenú mletú. Musí sa pridať do oleja. Pridáme 4 paradajky rozkrojené na polovicu a restujeme. Hokkaido tekvicu dôkladne umyjeme – nešúpe sa – vydlabeme dužinu a pár menších tekvicových zrniek prihodíme do polievky kvôli obsahu zinku. Suroviny pridávame v tomto poradí: na kocky nakrájanú tekvicu, spolu s mrkvou nakrájanou na kolieska, 3 cm kúsok očisteného zázvoru, tymian a bobkový list, mleté korenie z mlynčeka a za hrsť čerstvého koriandru – vňate. Zalejeme vodou. Povaríme necelú hodinu, kým bude všetko mäkké. Vyberieme z polievky koreň zázvoru a šupky z paradajok, bobkový list a všetko zmixujeme ponorným tyčovým mixérom.
Pridáme soľ. Tesne po zmixovaní a odstavení z ohňa, prisypeme listy umytého špenátu a premiešame. Pred podávaním môžeme posypať ľanovými drvenými semienkami a sezamovými semiačkami. Dochutíme ešte olejom z hroznových jadierok, alebo tekvicovým či orechovým olejom.