Prečo v lete priberáme?
V zime dreme na tom, aby sme v lete vyzerali k svetu a potom to majú pokaziť hranolky a langoš? Zúfalý výkrik ženy volajúcej po zdravej a výživnej strave na kúpaliskách, na turistike, či vodných nádržiach. Nie je snáď na Slovensku miesto, kde by ste v lete nezakopli o pizzu (prevažne polotovar), hot dog, hamburger, či spomínané hranolky a langoš.
Zelenina v lete? Aké neprirodzené
Koľký paradox práve v lete. Od jari máme k dispozícii čerstvú zeleninu, postupne pribúda ovocie od výmyslu sveta. V ponuke rekreačných zariadení však vidíte nanajvýš tak varenú kukuricu. Dlhé roky rozmýšľam, či je to obraz národa, ktorý si iné nepýta, alebo ľahostajnosťou, či dokonca neschopnosťou prevádzkovateľov letných stravovacích zariadení.
Tohtoročná sezóna nezačala inak. Vyšli sme si na organizovanú akciu pri vode a z toho nadšenia som úplne pozabudla na to, ako sa prestravujeme. U nás doma sme zvyknutí na ľahké, svieže jedlá, plné vlákniny, ktoré ľahko pretrávia. A na to si rokmi zvykli aj naše telá. Keď narazia na prekvapenie typu mastný guľáš alebo “cigánsku”, je to šok, ktorý trvá aj dva dni, kým to moje “zhýčkané” telo rozchodí. Veď aj rozchádzalo. Lebo jesť sme potrebovali.
Prvotné rozčarovanie z toho, že opäť sa nič nezmenilo sme prekonali. Ale otázka na telo. Chceme naozaj tak veľa? Ďať si k obedu cestoviny z čerstvých paradajok a byliniek? Či šalát, alebo mäso na prírodný spôsob. Kedysi bolo možné si kúpiť v stánkoch pri vode melón, či marhule. V zahraničí v letoviskách je úplne bežné, že si kúpite nakrájaný melón alebo ananás na malé kúsky. Alebo vám pripravia z čerstvého ovocia či zeleniny šťavu, či smoothie. Na Slovensku to nikto nechce?
Keď sa z vás stáva krabičkový gang
A tak si musíme pomôcť ako vieme. Stal sa z nás krabičkový gang, ktorý vôbec nie je obľúbený u prevádzkovateľov letných areálov. Nezarobia na nás veľa. Chránime si však to, čo roky pestujeme. Zdravý návyk a chute. Keby som mala byť malicherná, tak aj ťažko vydretú postavu. Keďže mne nebolo nadelené nič nerobiť, a ostať štíhla ako laň. Ale to je iný príbeh.
Ako si teda pomôcť v lete, keď vieme, že na vás pri vode číhajú nezdravé jedlá? A vy nechcete podľahnúť?
Nabaľte si doma.
Najdôležitejšie je neostať príliš hladný. Práve vtedy podliehame a siahame po veciach, ktoré by sme so sýtym žalúdkom už nezjedli. Čo máme vždy nabalené my, to je krabička s nakrájanou zeleninou. Zvyčajne je to uhorka, paprika alebo paradajky. Tie radšej nekrájame, berieme cherry v celku :) Potom máme ďalšiu krabičku na ovocie. Záleží, čo máme aktuálne doma. V snahe neostať príliš hladní a nemusieť siahnuť po fastfoode berieme všetko. Drobné ovocie ako ríbezle, egreše, čučoriedky alebo marhule, broskyne, či melón. Čo si doprajeme je tiež koláčik, preto zvyknem upiecť bublaninu alebo ovsené koláčiky do ruky. Zásobení sme statočne.
Keď cestujeme alebo trávime niekde celý deň, vtedy pripravím úžasne šťavnaté quinoto s hráškom a tuniakom. Zbalím to doveľkej misy, k tomu pribalím štyri lyžice a vybavené. V poslednej dobe musím pridať na množstve, pretože nám na to šahajú aj naši kamaráti, z ktorých sa stávajú ďalší “krabičkári”. Quinou si môžete zameniť za inú obilninu, napríklad ryžu, špaldovú tarhoňu alebo bulgur.
Vyskúšajte môj overený recept. Fungujeme na ňom už zopár rokov.
Jednoduchý quinoa šalát (nielen) na cesty pre 4 osoby:
Suroviny:
200 g quinoa
150 g tuniaka
150 g hrášku
150 g zelenej fazuľky
100 g červenej šošovice
maslo / maslo ghí
4 strúčiky cesnaku
štipka soli
1 PL tekvicového oleja
Postup:
- Quinou prepláchneme studenou vodou a dáme variť tak, aby voda bola tesne nad ňou. Uvaríme do mäkka.
- Na masle alebo ghí si opražíme na drobno nakrájaný cesnak. Pridáme hrášok a zelenú fazuľku a podusíme do mäkka.
- Osobitne si uvaríme červenú šošovicu.
- Pokiaľ nechceme použiť tuniaka z konzervy, tak si pripravíme surovú rybu na masle. Rybu nakrájame na drobné kúsky a pridáme k zelenine.
- Nakoniec primiešame uvarenú quinou a šošovicu. Všetko spolu premiešame a jemne osolíme.
- Dochucujem štipkou kurkumy a 1 PL tekvicového oleja.