Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Cvičíte? Tento nápoj by ste rozhodne mali zaradiť do pitného režimu!

Redakcia

Dostatočný pitný režim je nevyhnutný na to, aby vaše telo fungovalo ako má. Najmä ak je aj pohyb vašou neoddeliteľnou súčasťou, dbať na hydratáciu by ste mali ešte o niečo viac. Čo by vo vašom pitnom režime nemalo chýbať?

Zena_Turistika_Flasa
Zdroj: AdobeStock
25. MÁJ 2023

Pitie vody a bylinkových čajov je fajn, no počas cvičenia nestrácame len tekutiny, môžeme prísť aj o cenné elektrolyty. Rozmenené na drobné – pri nadmernej strate tekutín jednoducho pitie väčšieho množstva vody nedoplní to, čo vaše telo potrebuje, mali by ste mu dopriať aj  potrebnú dávku elektrolytov. V opačnom prípade riskujete nerovnováhu elektrolytov alebo stav, keď sú hladiny elektrolytov vo vašom tele príliš vysoké alebo príliš nízke. Aké sú príznaky nerovnováhy elektrolytov? Môžete pociťovať rôzne symptómy vrátane svalových kŕčov, svalovej slabosti, únavy a bolesti hlavy.

Prečítajte si aj: Pitný režim je (nielen) pri chudnutí kľúčový: 5 tipov ako ho zlepšíte

Pohybom strácame tekutiny a elektrolyty

Čo sú vlastne elektrolyty? Sú to minerály, ktoré nesú náboj a hrajú v tele zásadné úlohy vrátane udržiavania rovnováhy tekutín. Bežnými elektrolytmi sú sodík, draslík a vápnik. Ako zabezpečiť, aby vaše telo počas dňa a najmä po fyzickej aktivite dostalo, čo potrebuje? Dôležité je telu dodať dostatok správnych elektrolytov. Tie nájdete v špeciálnych doplnkoch alebo elektrolytických nápojoch. Nemusíte sa však spoliehať na drahé riešenia, ktoré nájdete v obchodoch so zdravou výživou. S trochou know-how si ľahko vyrobíte elektrolytický nápoj, ktorý vám pomôže udržať telo hydratované doslova na maximum. Pitie nápoja so silným obsahom elektrolytov je jedným zo správnych krokov smerujúcich k udržaniu zdravého a fit tela.

Poďte si vyrobiť vlastný elektrolytický nápoj

Je to veľmi jednoduché! Nemali by vám chýbať tieto suroviny:

Soľ: Kľúčový elektrolyt, ktorý hrá dôležitú úlohu pri rovnováhe tekutín.

Kokosová alebo javorová voda: Ide o tekutiny, ktoré obsahujú prírodnú glukózu a prírodný draslík.

Práškový vápnik a/alebo horčík: Elektrolyty, ktoré pomôžu udržať rovnováhu v rámci obsahu tekutín v tele.

Váš nápoj môže tiež obsahovať širokú škálu ďalších prísad ako je šťava, voda či bylinky na ochutenie. Chcete si skúsiť vyrobiť svoj vlastný nápoj bohatý na elekrtolyty? Vyskúšajte tento recept.

Osviežujúci limetkový elektrolytický nápoj

elektrolytický nápoj

Suroviny

½ šálky čerstvej limetkovej šťavy

2 šálky kokosovej vody

2 lyžice medu

⅛ ČL ružovej himalájskej morskej soli

Voliteľné: 1 porcia horčíkového prášku

Postup

Pridajte všetky ingrediencie do mixéra a mixujte asi 10-20 sekúnd. Nechajte vychladnúť v chladničke alebo pridajte ľad, nalejte do pohára a vypite.

Vytvorte si vlastný elektrolytický nápoj na podporu celkovej hydratácie

Komerčne vyrábané elektrolytické nápoje môžu byť chutné, no mnohé sú nabité prísadami ako umelé farbivá, príchute či cukry. Príprava vlastného elektrolytického nápoja vám umožňuje mať kontrolu nad tým, čo dávate do tela. Stačí len použiť ingrediencie, ktoré obsahujú kľúčové elektrolyty a zvyšok je už na vás. Skúšajte rôzne suroviny a nájdite kombináciu, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Na zdravie!

Správnym pohybovým a stravovacím návykom, do ktorých pitný režim rozhodne patrí, vás učíme aj v našej Supershape Letnej výzve. Čaká vás 28 dní formovania tela s dôrazom na problematické partie, pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a najmä zdravé telo. Poďte do toho s nami v Letnej výzve!

Banner_Letna Vyzva 2023_1080x1080


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičíte? Tento nápoj by ste rozhodne mali zaradiť do pitného režimu!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.