Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Aj vodu treba piť s mierou

V súvislosti s pitným režimom sa najčastejšie vynárajú dve základné otázky – čo piť a koľko piť. Na tú prvú je odpoveď v teoretickej rovine jednoduchá. Ideálne čistú vodu, ktorá tvorí asi 70% ľudského tela. Má okrem iného vplyv na reguláciu teploty tela, metabolické pochody, pomáha pri trávení a vstrebávaní živín.

Aj piť vodu treba s mierou
Zdroj: Pixabay.com, CC0
14. JUL 2018

Čo sa týka množstva tekutín, najčastejšie sa odporúča vypiť 2-3 litre denne. Ideálne obyčajnej vody, alebo minerálok, ktoré sú vhodné pre každodenné pitie, ako je napríklad minerálna voda Mitická.

Svojím ideálnym zložením je prínosom pre naše zdravie, vitalitu a celkovú psychickú pohodu.Optimálna mineralizácia spolu s nízkym obsahom sodíka a vyváženým pomerom vápnika a horčíka z nej robia minerálku vhodnú na každodenné pitie. Preto je s ňou každý deň o dúšok lepší.

miticka

Tento údaj je však iba orientačný, keďže závisí od mnohých faktorov ako fyzická aktivita, vonkajšia teplota, strava, vek a celkový spôsob života a zdravotný stav. Ďalšie odporúčanie hovorí, že piť treba tak často a toľko tekutín, aby ste necítili smäd. Na to však tiež nedá spoliehať stopercentne, keďže nie každý pociťuje smäd rovnako.

Dobrým príkladom sú starší ľudia, ktorý pijú menej ako potrebujú a smäd aj napriek tomu necítia.

Jednoduchým spôsobom ako si odsledujete, či pijete vody dostatok, je farba moču. Tmavý moč je známkou toho, že by ste si mali pohár vody dopriať častejšie. Inak vás môže prekvapiť únava, nedostatok energie, apatia, zápcha, tráviace ťažkosti, suchá pokožka, bolesti hlavy či oslabená imunita.

Tieto, a veľa ďalších problémov môže spôsobiť dehydratácia. Jej príčinou býva okrem nedostatku tekutín aj ich nesprávny výber. Sladké limonády, energetické a kolové nápoje, či kávu určite do pitného režimu nezarátavajte.

Ani úplne číry moč však nie je žiadna výhra. Ten zasa môže indikovať, že to s pitným režimom preháňate, pravdepodobne v dobrej viere, že svojmu telu robíte dobre. Nadmerné pitie vody môže narušiť rovnováhu vnútorného prostredia a prejaví sa napríklad opuchom končatín, nevoľnosťou, zvracaním a zvýšeným krvným tlakom. Ideálne je ak máte moč bledožltý.

Piť treba v malých množstvách a pravidelne

Dôležitá je aj pravidelnosť pitného režimu. Bohužiaľ to nefunguje tak, že by ste sa ráno napili „do zásoby“ a s touto zásobou vody vydržali celý deň. Ak ste aj dlhšie nepili, vypiť celú litrovku vody na ex bude zbytočné.

Postačia 3 – 4 dl, zvyšok dopite až po čase.

Šokovať telo nárazovým pitím sa nemusí vyplatiť. Vaše obličky neprefiltrujú viac ako cca liter tekutiny v priebehu hodiny. Vyšší príjem ich zbytočne zaťaží, čo môže z dlhodobého hľadiska viesť k ich poškodeniu.

Menej si môžu dovoliť piť tí, ktorí dbajú na zdravú a racionálnu stravu

Tá sa totiž skladá z dostatku ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú okolo 90% vody. Naopak ten, kto si rád pochutnáva na údeninách, polotovaroch a iných jedlách s vyšším obsahom soli, by mal po vode siahať častejšie.

Rovnako človek, ktorý chce schudnúť, by sa okrem pohybu a stravy mal sústrediť aj na pitný režim. Ten je dôležitý napríklad aj pri šoférovaní, najmä ak vás čaká dlhšia cesta, ktorá si vyžaduje zvýšenú koncentráciu a tá s dehydratáciou naopak klesá.

Raw strava a cvičenie. Je pre športovca vhodná, alebo nie?

Zvýšenú pozornosť pitiu by mali venovať tehotné a dojčiace ženy. Naopak vysoký príjem vody by si mali strážiť ľudia s poruchou obličiek, keďže ich obličky nedokážu vylúčiť nadbytočnú vodu.

Skúsenosť z fitnescentra

Dôkazom toho, že nesprávny pitný režim môže ovplyvniť nielen váš výkon, ale aj celkové fungovanie, je aj skúsenosť majiteľky Nia Fit Štúdia v Žiline.

„V maturitnom ročníku som trpela bolesťami hlavy. Nepripisovala som to ničomu vážnejšiemu, veď predsa len bola som maturantka, bolo toho na mňa veľa, písomky, stužková, maturity a koniec koncov počas tohto obdobia som sa stihla učiť ešte aj na vodičák,“ opisuje Nia Rafajová svoje problémy.

Bola presvedčená, že za bolesti hlavy môže stres a fakt, že má toho veľa: 

„Nestíhala som nič. Nestíhala som piť, jesť… Všetko sa točilo len okolo školy.“

Škola však skončila, stres opadol, no bolesti hlavy neprestávali. Riešenie nakoniec prišlo nevedomky. „Začalo leto a sním spojené horúčavy, ktoré spôsobili, že som bola smädná viac než pred tým, a tak som začala piť. Čistú vodu, nič viac. Po pár dňoch som si uvedomila, že bolesti ustúpili," hovorí Nia.

Samostatnou kapitolou je pitný režim pri športe

Športujúce telo potrebuje viac tekutín, ako keď je v kľude. Množstvo opäť závisí od rôznych faktorov ako je trénovanosť, typ aktivity, jej dĺžka, a v neposlednom rade intenzita.

Ana Paula Lima/StockSnap.io, CC0

Čím dlhší a intenzívnejší je váš tréning, tým viac treba telo hydratovať. A to nielen počas cvičenia, ale aj pred a po jeho skončení. Hodinu až dve pred cvičením treba vypiť 250 – 500 ml vody. Ak ste nestihli, tak aspoň 100 – 150 ml polhodinu pred tréningom.

Počas tréningu pite priebežne po malých dúškoch.

Pri behu je rozhodujúca jeho dĺžka a vaša trénovanosť. Zatiaľ čo maratón asi nezabehnete bez toho, aby ste počas neho napili, hodinový beh tí trénovanejší v pohode zvládnu aj bez dopĺňania tekutín.

Keď však dobehnete, nezabudnite sa poriadne napiť. Špecifikum predstavuje cvičenie jógy. Počas jógy sa piť neodporúča, no toto opäť závisí od dĺžky cvičenia a trénovanosti. Hodinovú jógu by ste mohli zvládnuť bez pitia, no je to veľmi individuálne a keď sa napiť potrebujete, nikto vám to zakazovať nebude.

Je však vhodnejšie sa hydratovať pred cvičením a po ňom, aby vás pitie zbytočne nerozptyľovalo a neodvádzalo vašu pozornosť od cvičenia. Samozrejmosťou je však vyšší príjem tekutín v prípade, že cvičíte v horúčave, alebo napríklad vo vyššej nadmorskej výške, a to bez ohľadu na typ aktivity.


Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj vodu treba piť s mierou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.