Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

FIT MENU: Pochúťky z medvedieho cesnaku nielen na obed

CVIČTE.SK

Po dlhej zime je telo zanesené toxínmi, ktorých sa treba zbaviť. Medvedí cesnak je výborný detoxikačný prostriedok, má antibakteriálne a protiplesňové účinky. 

Medvedi cesnak_Pesto_Image by RitaE from Pixabay_4-3
Zdroj: Image by RitaE from Pixabay
23. APR 2019

Tajomstvo zloženia medvedieho cesnaku

V zelených lístkoch medvedieho cesnaku sa ukrýva veľké množstvo vitamínu C, ktorý je kľúčový pre silnú obranyschopnosť. Nachádzajú sa v nich aj vitamíny skupiny B, železo, horčík, zinok, vápnik a ďalšie látky. Podobne ako kuchynský cesnak obsahuje zlúčeninu alicín. V zelených lístkoch je tiež chlorofyl, ktorý detoxikuje i posilňuje.

Prečo si medvedí cesnak dopriať?

Po dlhej zime je telo zanesené toxínmi, ktorých sa treba zbaviť. Medvedí cesnak je výborný detoxikačný prostriedok, má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Jeho vlastnosti oceníte aj vtedy, ak trpíte vysokým krvným tlakom, nadúvaním alebo zavodnením organizmu, pretože má významné diuretické účinky. Navyše celkovo podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému a zabraňuje vzniku krvných zrazenín. Je považovaný za jeden z najsilnejších antioxidantov, ktoré posilňujú imunitný systém. Na nervovú sústavu má tonizačné účinky. Zároveň má schopnosť stabilizovať hladinu krvného cukru. Ak si ho naordinujete v čase chrípky a prechladnutia, dostanete sa do formy rýchlejšie.

Ako vydrží čo najdlhšie?

Medvedí cesnak možno uchovávať viacerými spôsobmi. Ak ho budete konzumovať v najbližších hodinách, jednoducho ho dajte do pohára s vodou. Ďalšou možnosťou je nasekať ho nadrobno a dať do mrazničky. Sušenie a varenie nie je vhodný spôsob úpravy, pretože sa stráca nielen jedinečná chuť, ale aj pozitívne účinky cesnaku.

Chutné recepty s použitím medvedieho cesnaku

Špagety s pestom z medvedieho cesnaku a cuketou

špagety pesto

Máte radi medvedí cesnak? Vedeli ste, že sa dá z neho pripraviť chutné pesto? V nasledujúcom recepte nájdete jeho praktické využitie vo fit kuchyni a rovnako aj postup na jeho prípravu.

Celý recept

Hliva ustricová s quinoou a cícerom

hliva

Jednoduché vegánske jedlo s výbornou strukovinou – cícerom a medvedím cesnakom.

Celý recept

Rizoto s medvedím cesnakom, baby špenátom a avokádom

rizoto

Medvedí cesnak začína rásť v marci medzi prvými bylinkami a je treba využiť krátku dobu na jeho zber a použitie v kuchyni. Nájdete ho na okraji lesa, pri potokoch a malých riečkach. V jeho okolí sa šíri príjemná cesnaková vôňa.

Celý recept

Slaný koláč s medvedím cesnakom

koláč

Zdravý koláč s medvedím cesnakom, ktorý posilní imunitu a navyše úžasne chutí. 

Celý recept

Ďalšie chutné a jednoduché fit recepty nielen z quinoy nájdete v obľúbenej kuchárskej knihe ZDRAVÉ RÝCHLOVKY. Táto kniha je plná rýchlych receptov od top trénerov a osobností zo sveta zdravia, ktoré si pripravíte jednoducho do 30 minút, z bežne dostupných surovín.

Zdravé rýchlovky


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - FIT MENU: Pochúťky z medvedieho cesnaku nielen na obed

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3215
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.