Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Ľudia, ktorí cvičia, sú šťastnejší

Aj vy sa niekedy pýtate sami seba, či ste šťastní? Šťastie má na dosah každý z nás a dopracovať sa k nemu môžete rôzne. Napríklad aj cvičením, pretože pohyb nám jednoznačne pomáha cítiť sa lepšie a šťastnejšie. Práve o šťastí sme sa rozprávali s Evou Stanovou, ktorá svoje trvalé šťastie našla a vzala si ho na mušku aj profesionálne.

Začnite cvičiť a budete šťastnejší
17. JAN 2013

Napísali ste knihu o objavení šťastia. Považujete sa za expertku na šťastie?

Expertka na šťastie? Skôr by som povedala na vytváranie šťastia ako životného štýlu. Šťastie je relatívny pojem, mení sa vekom a samozrejme pre každého človeka znamená niečo iné. Čo je šťastie, to každý z nás objavuje sám. Ja sprevádzam na ceste objavovania cez tvorivosť a samozrejme sama tento spôsob využívam. Tvorivosť dovoľuje objaviť seba, byť v súlade s hodnotami a využívať vnútorné zdroje pre vytváranie šťastia.

Často sa stretávam s presvedčením, že šťastie je náhodné a príde k nám len občas, prípadne len raz do roka. A ak sa nám stane, že už ani počas Vianoc necítime šťastie, ale skôr únavu, dezilúziu alebo necítime nič, je načase sa opýtať samých seba: Chcem takto žiť?

Ako môžeme byť úplne šťastní, keď nás denne stretávame s viacerými problémami alebo inými nepríjemnosťami

Mojím snom je, aby ľudia uverili, že môžu šťastní a že jedine oni rozhodujú o tom, či sa tak budú vo svojom živote cítiť. V ankete ŠŤASTIE mi napísal jeden muž, že ako sa má cítiť šťastný, keď jeho dcéra v škole horšie prospieva, či jeho 91 ročná mama je chorá. Viem, na prvý pohľad to vyzerá nešťastne. Na druhej strane každá situácia, ktorá sa nám v živote deje nás môže posilniť a čo je najdôležitejšie priniesť nám nové uvedomenia o sebe, o svojich blízkych, práci. Ak sa na situáciu dokážeme pozrieť z tohto uhľa pohľadu a nájdeme spôsob transformovať staré presvedčenia, ktoré situáciu vytvorili získame lepší vzťah k sebe a slobodu pre rozhodovanie. Cítime sa šťastnejší a odráža sa to aj na vzťahoch s okolím.

Ak sa mne niečo deje v živote, čo je náročné alebo vôbec na prvý pohľad nevyzerá šťastne pýtam sa: „Aký pozitívny zámer pre mňa plníš?“ Touto otázkou v prvom rade beriem zodpovednosť za túto situáciu - len ja môžem k nej zmeniť postoj a v druhom rade, aj to najťažšie čo zažívam mi môže priniesť to najkrajšie, keď si uvedomím čo.

eva stanova

Nepoznám človeka, ktorý by nechcel byť šťastný. Prezradíte nám recept na šťastie?

Môj recept na šťastie sa vyprofiloval rokmi a má niekoľko krokov: V prvom rade prijímam a mám rada samu seba taká aká som - svoje chyby i silné stránky. V každej životnej situácii som k sebe úprimná, i keď pravda o sebe je niekedy najťažšia, zároveň oslobodzujúca.

Taktiež mám každodenné rituály. Predtým než začnem robiť, venujem sa v prvom rade sama sebe: po prebudení sa zo srdca rozhodnem, že prežijem nastávajúci deň v radosti a šťastí, cvičím, meditujem a raňajkujem. Večer si odpoviem na otázku: Ako chcem, aby vyzeral môj zajtrajší šťastný deň? A napíšem si, čo je prospešné zajtra urobiť pre mňa ako šťastného človeka. Keď som šťastná ja viem šťastie dávať ďalej. Z času na čas svoj program dopĺňam o nové prvky, ktoré ma nadchnú a robia šťastnou. Šťastie ešte posilňujem každý deň spontánnou činnosťou.

Vyzerá to, že vytváranie šťastia chce dosť času?

Asi toľko ako keď chceme byť čistí a upravení. Mne to celé trvá 45 minút. Za tie roky už to mám zautomatizované. Na začiatku je potrebné počítať s dlhším časom, odporúčam začať vždy len s jednou novou aktivitou. Ak sa v živote zautomatizuje a čas, ktorý jej venujete sa skráti, až vtedy pridajte ďalšiu. Vyskúšajte a uvidíte, že i len tá jedna aktivita, ktorú začnete robiť a tak oceňovať seba, vám dá veľa šťastia a energie.

V spojení so šťastím spomínate hormón šťastia. Kedy ste sa ním začali zaoberať?

So šťastím som sa začala paradoxne zaoberať, keď som bola v depresii. Nevedela som vtedy, že sa to volá depresia, len som sa cítila zle. Bez energie, nadšenia pre život, radosti a šťastia. Vnútorný tlak sa stále zväčšoval, až sa muselo niečo stať. Mala som možnosť prijať situáciu taká aká je a možno začať brať lieky alebo urobiť niečo iné. Voľba bola jasná, keďže som lieky nikdy veľmi neobľubovala. Táto cesta nebola ľahká, vyžadovala si pravdivosť k sebe i k môjmu okoliu. Rozviedla som sa, zmenila prácu, neskôr začala podnikať. Okolie sa ma pýtalo prečo? A zo mňa vypadla odpoveď: „Chcem byť šťastná.“ Tu sa niekde začala moja cesta za šťastím. Konala som intuitívne a zistila som, že najprv je dôležité objaviť seba. Kto som, čo chcem, čo ma teší a čo nie. K objavovaniu neodmysliteľne patril aj šport. Keď ma prepadali pochybnosti, či potrebovala som sa posunúť ďalej, prišlo ku mne aj fyzické cvičenie.

Vy svoje šťastie spájate aj s pohybom. Je pre vás fyzický pohyb dôležitý?

Ako dieťa som pohyb nemusela, spájal sa mi so šplhom, ktorý mi veľmi nešiel. Čaro pohybu som objavila až po 30-tke. Začala som robiť športy, ktoré mi prinášali radosť. Tancovala som, išla do fitness alebo chodila a dýchala. Po nejakom čase som si uvedomila, že mi šport prináša radosť. Na začiatku mi šťastie prinášalo aj to, že som prekonala lenivosť. Neskôr, už som išla sama od seba a stále som sa tešila. Hovorí sa, že šport vyplavuje endorfíny. Mne najviac prirástlo k srdcu moje ranné cvičenie a cvičenie Vykročte za šťastím! Spôsob akým chodíte, dýchate a čistíte svoju myseľ, vyplavuje viac endorfínu, teda cítite viac šťastia.

Akému cvičeniu sa venujete? A ako často?

Každý deň cvičím ranné cvičenie, ktorého základ vznikol z cvičenia Mierumilovný bojovník a časom som si k nemu popridávala ďalšie prvky. Ďalej je súčasťou môjho života cvičenie Vykročte za šťastím! momentálne z dôvodu vyťaženosti je to 2x do mesiaca. Najlepšie som sa cítila keď som ho robila raz do týždňa. K týmto dvom stabilným cvičeniam pridávam také, ktoré mi práve prináša radosť. Najčastejšie je to plávanie a tanec.

Myslíte, že ľudia, ktorí sa fyzicky nehýbu, nešportujú, nemôžu byť šťastní?

Pocit šťastia a pohybu ovplyvňujú viaceré faktory: vek, štýl práce, stres. Podľa môjho pozorovania jeho dôležitosť v živote stúpa s vekom, stresovou ale i nudnou prácou, prípadne stresovými situáciami v živote. Jednoznačne, ak sa človek cíti bez energie, nešťastný alebo necíti vôbec nič, doporučujem začať s pohybom. Stačí aj 5 minút denne doma. Dôležitá podmienka je, že vás teší a robíte ho každý deň. Najväčšie účinky začnete pociťovať až po 21 dni.

Ako by ste motivovali ľudí, pre ktorých je pohyb doslova tabu?

Máte pocit, že nemáte čas, nič vás v živote neteší, cítite sa slabí a životom, či vaším okolím málo oceňovaní? Jednoznačne začnite so športom, či už doma alebo vonku, pomalým či rýchlym je to úplne jedno. Nájdite si ten správny pohyb pre vás a vydržte 21 dní. Ak ste nevydržali, nevzdávajte sa, objavte taký pohyb pre seba, pri ktorom vydržíte. Keď oceníte seba cez pohyb – zvýši sa vám sebavedomie, váš deň sa akoby zväčší – stihnete viac vecí, cítite sa šťastný a tento postoj k vám začne prejavovať aj vaše okolie. Čo myslíte, stojí to za to?

Kto je Eva Stanová

"Verím v silu tvorenia i v to, že je prirodzenou súčasťou našich životov už od narodenia. Počas života sa však stávajú situácie, ktoré nám ju zablokujú a mi uveríme tomu, že nevieme tvoriť. Svoju tvorivosť som sa rozhodla venovať písaniu, vytváraniu štýlu-šťastie, v prvom rade pre seba a v druhom rade inšpirovať a sprevádzať ľudí, ktorí si chcú vytvoriť vlastný životný štýl – ŠŤASTIE. Je určený pre tých, ktorí sú na križovatke a chcú objaviť seba i pre tých, ktorí sa vedome rozhodli, že chcú byť šťastní. "

Zdroj foto: Linda Bohušová


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ľudia, ktorí cvičia, sú šťastnejší

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.