Bez akých živín sa bežci nezaobídu?
Dobrý športový výkon závisí nielen od kvalitného tréningu, ale aj od zloženia jedálnička.
Dostatočný prísun živín je dôležitý pre každého človeka. Bežci sú však vo zvýšenej miere vystavení pôsobeniu oxidačného stresu najmä v dôsledku príjmu väčšieho množstva kyslíka pri športe. Tiež je viac namáhaný pohybový aparát ako u bežného človeka. Preto je nevyhnutné jedálniček upraviť tak, aby bol zdravý a vyvážený.
Bielkoviny, tuky, cukry a výkon
Základom pre každého bežca je príjem vhodného množstva bielkovín, tukov a cukrov. Stanoviská odborníkov na denný prísun týchto makroživín sa líšia. Najnovšie časť z nich odporúča prinútiť svoje telo fungovať na tukovom metabolizme, pretože látková výmena väčšiny z nás je sacharidová (telo je zvyknuté spaľovať ako zdroj energie najskôr sacharidy). Týmto spôsobom sa dá podľa nich skvalitniť výkon i zlepšiť zdravotný stav. „Zverencom sa snažím prezentovať svoj pohľad na stravovanie, ale nevnucujem im ho. Tým, ktorí prejavia záujem, vysvetlím, že pre bežca je dobré prejsť na tukový metabolizmus. Teda zaradiť do potravy viac rastlinných a zdravých živočíšnych tukov, aby sa telo naučilo získavať energiu z lipidov počas pomalých a dlhých behov. Moja rada teda znie znížiť príjem sacharidov a zvýšiť príjem tukov. Ani jedno, ani druhé však netreba preháňať,“ radí bežecký tréner Vlado Pisár. Za zdravé druhy tukov sú považované napríklad kokosový a olivový olej, orechy, semená, ale aj avokádo.
Vitamíny, minerály a stopové prvky nevyhnutné pre bežca
Vitamíny, minerály a stopové prvky je najlepšie prijímať prostredníctvom potravy. V prípade deficitu stojí za zváženie aj užívanie výživových doplnkov. Ktoré živiny telo bežca nevyhnutne potrebuje?
- Vitamíny A a E sú dôležitými antioxidantami, teda majú zásluhu na silnej obranyschopnosti.
- Vitamíny zo skupiny B sú kľúčové pre fungovanie metabolizmu. Ak ich je v tele málo, prejavuje sa to napríklad únavou a zníženým výkonom.
- Slnečný vitamín, teda vitamín D, je kľúčový pri vstrebávaní vápnika. Vápnik je zasa zárukou pevných a zdravých kostí. Déčko je okrem toho potrebné aj pre zdravé svaly.
- Vitamín C je nevyhnutný pre imunitu, ale tiež ovplyvňuje napríklad vstrebávanie železa. Nedostatok železa vedie k anémii, ktorá je spojená s únavou a vyčerpaním. Tiež je dôležitý pre kosti, kĺby i svaly.
- Stopové prvky selén a zinok sú potrebné pre výkon športovca a tiež ochraňujú svaly pred poškodením voľnými radikálmi.
- Nedostatok horčíka v ľudskom organizme sa spája so svalovými kŕčmi a tiež zlou náladou. Okrem toho magnézium ovplyvňuje aj pevnosť kostí.
- Draslík spolu so sodíkom sa z tela strácajú hlavne potom pri vykonávaní športovej aktivity. Ich nedostatok vedie k dehydratácii organizmu.
Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Vladom Pisárom z www.bezeckytrener.sk
Zdroj foto: adidas
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Vitamíny skupiny B dodávajú telu energiu počas celého dňa
Táto skupina vitamínov nám pomáha premieňať jedlo na energiu (palivo).
Športovci pozor! Vitamín C je potrebný pre zdravé kosti i kĺby
Vitamín C ovplyvňuje aj zužitkovanie minerálov i aminokyselín.
Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov
Zinok je jedným zo stopových prvkov, ktoré sú v organizme športovcov nízko zastúpené.