Na tomto pita chlebe je výborných niekoľko vecí. Je z väčšej časti z celozrnnej špaldovej múky, takže je zdravý. Veľmi jednoducho sa pripravuje, je variabilný, napcháte doň akúkoľvek kombináciu (avokádovo-cícerovú nátierku + špenátové listy / šunka+ zelenina / syr + zelenina/ hummus / grilovaná zelenina/ feta+ rajčiny + uhorka + oregano, ako som mala práve teraz ja). Dá sa mraziť!
Pozeráte nebíčko v papuľke? Ak áno, určite ste videli, ako Židek robil túto dobrotu. Hneď som ju musela vyskúšať a podarilo sa, dokonca som prekvapená, že má chuť naozaj ako tatarák!
Chia semienka sú ďalšou úžasnou superpotravinou. Chia semienka pochádzajú z rastliny šalvia hispánska, ktorá má pôvod v Mexiku a Guatemale, kde bola kultivovaná už pred stáročiami. Predstavte si, že sú najlepším zdrojom omega 3-mastných kyselín, obsahujú o 28% viac vlákniny ako napr. ľanové semiačka, 25g chia semienok obsahuje toľko vápnika ako 2 šálky mlieka a toľko železa, ako je v 4 šálkach špenátu.
Krupoto krásne chutí, vonia a je plné výživných látok. A je to aj ďalší spôsob, ako si vychutnať zdravú červenú repu. Namiesto tofu môžete použiť kuracie alebo morčacie pečienky, alebo zľahka opečené hydinové mäso.
Už máte doma medvedí cesnak ? Ak nie, tak šup na trh kúpiť si nejaký od babky, alebo ísť si natrhať. Ja som kúpila a urobila pesto do chladničky. Veľmi jednoduché.
Viete, že vajíčka na mexický spôsob sú jedny z najzdravších raňajok, aké si môžete dopriať? A obzvlášť, ak vaše vajíčka pochádzajú z domáceho chovu, tak v nich zaručene nájdete tie najlepšie omega-3 mastné kyseliny a práve tie v kombinácii s avokádom vám dodajú skutočnú energiu, ktorú každé ráno potrebujete. Je však ten najlepší spôsob prípravy vajíčok, aby sme z nich získali dostatok energie?
V druhej časti si povieme postup, ako pripraviť nakladaný syr a marinované tofu.
Odkedy som sa vrátila z bylinkovej záhrady z Valtíc s taškami plnými byliniek, som mala čo robiť, aby som stihla všetko spracovať. Nadupaná teóriou o tom kedy zbierať bylinky, ako ich sušiť, ktoré časti bylín použiť a pod. som si vyskúšala hneď niekoľko spôsobov spracovania.
Cez víkend som sa konečne dostala ku knihe, na ktorú som si brúsila zuby už dlhšie. Ide o The Lebanese kitchen od Salmy Hage, ktorá má viac ako 50-ročné skúsenosti s varením tradičnej libanonskej kuchyne. Ako prvý som vyskúšala cviklový hummus – skvelé, chutné a rýchle jedlo. K tomu už len pita chlieb, a čerstvá koriandrová vňať.
Máte radi pesto? Doma si môžete pripraviť rôzne pesto, napríklad aj z púpavy.
Šťavnaté leto je tu a dopraje nám kopec šťavnatého ovocia. Prečo je dobré konzumovať dostatok ovocia? Ktoré ovocie preferovať, ktorému sa "venovať" pomenej?
Ak milujete sladkosti, táto veta s najväčšou pravdepodobnosťou zaznieva z vašich úst často. Závislosť na sladkostiach sa lieči ťažko, ale postupne je možné chuť na sladké dostať pod kontrolu. Začať treba hneď!
Vďaka bylinkám sú jedlá chutnejšie a voňavejšie, ľudia zasa zdravší. Pomôžu pri nachladnutí, bolesti brucha i zlej nálade. Sú skromné na starostlivosť a bohaté na liečivé účinky. Ktoré z liečivých rastlín nesmú vo vašom jedálnom lístku chýbať?
Možno aj vy máte v pamäti babičkine voňajúce bylinky, ktoré pravidelne zbierala po lúkach a v záhrade. V prípadoch, keď niekto blízky ochorel alebo ho trápili všakovaké zdravotné problémy, babička vždy s prehľadom siahla do vrecúška s účinnou liečivou bylinkou. Aj dnes sú liečivé bylinky nápomocné pri zdravotných ťažkostiach.
Stévia je považovaná za zdravú náhradu organizmu neveľmi prospešných umelých sladidiel a cukru. Práve ten je jedným z faktorov, ktoré sú zodpovedné za nadváhu, obezitu, cukrovku a ďalšie civilizačné ochorenia. Prijateľnou možnosťou ako spotrebu cukru znížiť a byť zdravším, je nahradiť biele kryštáliky zdravšou a všestranne využiteľnou alternatívou.
Možno máte v pamäti tienisté a vlhké miesta v prírode, kde sa cesnak medvedí hojne vyskytuje. Patrí k jarnej ponuke na miestnych trhoch a nesmie chýbať v záhradke dobrých gazdiniek. Charakteristická vôňa a chuť cesnaku sú neoceniteľné pri príprave jedál i domácej medicíny.
V starovekom Egypte aloe vera nazývali „rastlinou nesmrteľnosti“. Slúžila ako liek, ktorý mal faraónovi priniesť večný život. Aj po tisícročiach sú jej účinky fascinujúce a využíva sa pri mnohých zdravotných problémoch.
Hlavným pozitívom konopného oleja je bohatý obsah omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín. Najnovšie výskumy naznačujú, že ich nedostatok môže súvisieť s narastajúcim počtom obéznych. Prínosov konopného oleja pre zdravie, ale aj krásu je však oveľa viac. Tu ich máte!
Odporúčané dávky vlákniny pre jednotlivé krajiny Európy sa líšia. Spravidla ide o 25 až 30 gramov na deň. Smutné je, že jeme len polovicu a následne nás trápia problémy ako zápcha, hemoroidy, nadváha, vysoká hladina cholesterolu v krvi... Je prírodná vláknina cestou k náprave?
Sedemkrát viac vitamínu C, ako obsahujú pomaranče, štvornásobne bohatší obsah vitamínu B1 ako v celozrnných potravinách alebo jedenásťkrát viac vápnika ako v kravskom mlieku... Tieto informácie sa nachádzajú takmer pri každom produkte zeleného jačmeňa. Chcete vedieť, aká je pravda?