Máte kaloricky vyváženú stravu?

Adela Jasenovcova

Keď cvičíte, mali by ste prispôsobiť aj stravu. Radí uznávaná trénerka Eva Dvoráčková, ktorú sledujú tisícky fanúšikov po celom svete. 

Máte kaloricky vyváženú stravu?
Zdroj: Eva Dvoráčková
4. AUG 2018

To, že na strave záleží, vedela už v časoch, keď ako 16-ročná začala prvýkrát cvičiť. Ale neznamenalo to, že už vtedy strave aj rozumela. Dnes je to už našťastie inak. Strava zohráva obrovskú úlohu nielen pri tréningoch a výsledkoch, ale predovšetkým sa veľmi podieľa na  zdravotnom stave. Eva zvykne hovoriť, že zlá strava sa dá len ťažko „vytrénovať”, teda vykompenzovať tréningom. Preto napríklad z pohľadu naberania svalovej hmoty či chudnutia tuku je veľmi dôležitý pomer prijatých a vydaných kalórii, ako aj zloženia stravy z pohľadu makroživín. 

Eva D

Evka hovorí aj o tom, čo znamená, že je strava kaloricky vyvážená.
"Že zodpovedá našim momentálnym kalorickým potrebám. Ak sme v situácii, kedy je naším cieľom trochu schudnúť, musíme byť v miernom kalorickom deficite. Ten vytvoríme ideálne kombináciou kalorického deficitu v strave a zvýšenou kalorickou spotrebou vďaka pohybu. Ak by sme chceli pribrať, a to ideálne svalovou hmotou, je potrebné okrem stimulujucého tréningu a dostatočnej regenerácie dopriať nášmu telu aj mierny kalorický prebytok, najlepšie zo sacharidov a bielkovín. Ak naším cieľom nie je ani jedno, ani druhé, mali by byť príjem a výdaj v rovnováhe."
 
Aj jedlo pred cvičením má vplyv na výkon. Evka zo skúseností tvrdí, že je oveľa dôležitejší pohľad na  stravu ako jeden celok. Napríklad sacharidy. Ak máte dlhodobý nedostatok, budete pociťovať únavu. Tiež sa môžu dostaviť aj tráviace a vylučovacie problémy, pretože vám možno bude chýbať vláknina. Je dobré dať si pred tréningom sacharidy kvôli energii, ale celkový nedostatok sacharidov tréning ovplyvní viac než to, že si ich nedodáme pred samotným tréningom.
 
"Neodporúčam vynechávať žiadnu makroživinu. Ak drasticky znížite tuky v potrave, začnete mať postupne problém so správnym fungovaním nervovej sústavy a hormonálneho systému. Rovnako tak, ako vám začnú chýbať určité potraviny. Vitamíny A, D, E a K sú rozpustné práve v tukoch. Ak zasa nebudete prijímať dostatok bielkovín, bude vám chýbať stavebná hmota na rast a obnovu svalov. Extrémy nie sú dobré a sú zbytočné. Ideálna strava je vyvážená strava," dodáva k tejto téme Eva.
 
Ak sa chcete dozvedieť, čo jesť po cvičení, prípadne iné perfetkné užitočné rady o strave tejto skúsenej trénerky a inšpiratívnej dvojnásobnej matky nádete v knihe Nabitá kuchárka.
banner nabita
 

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Máte kaloricky vyváženú stravu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2526
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.